تاریخچه شرکت

تاریخچه شرکت مخابرات استان فارس

تاریخ ارتباطات مخابراتی در استان فارس، به حدود یکصد سال پیش می رسد . در آن زمان ،خط تلگرافی بین تهران و بندر بوشهر توسط کمپانی هند شرقی کشیده شد. که از مسیر برازجان ، کازرون ، شیراز می گذشت و به تهران می رسید .

در سال ۱۳۱۳ اولین مرکز تلفن مغناطیسی با ۸۰ شماره تلفن در شهر شیراز نصب و راه اندازی شد .
این تلفن که ارتباط داخلی مشترکین را فراهم می نمود از نوع سیستم مغناطیسی بود، که تا سال ۱۳۳۸ به هزار و صد شماره رسید . اولین مرکز تلفن خودکار شهری شیراز با نصب اولیه ۳۰۰۰ شماره شروع به کار نمود . کل شماره های منصوبه در استان فارس تا زمان پیروزی انقلاب اسلامی چهل و هفت هزار شماره بود، که ۲۵۰۰۰ شماره در شهر شیراز و مابقی در شهرهای جهرم و آباده مشغول به کار بود. با پیروزی انقلاب اسلامی تحولات عظیمی در سیستمهای مخابراتی صورت گرفت و رشد چشمگیری در توسعه ارتباطات حاصل شد. احداث مراکز تلفن دیجیتال در نقاط شهری و روستائی استان! ، ساخت ایستگاههای بزرگ مخابراتی ، راه اندازی شبکه دیتا ، راه اندازی تلفن همراه ، پروژه بزرگ فیبر نوری و دیگر خدمات گسترده مخابراتی از جمله این تحولات در سالهای اخیر می باشد. در حال حاضر مخابرات استان فارس دارای ظرفیت قابل توجهی از مشترکین تلفن ثابت و تلفن همراه است و کیلومترها فیبر نوری در مسیرهای شهری و بین شهری کار ارتباط رسانی مخابراتی بر عهده دارد و خوشبختانه به دلیل بستر مناسب و ظرفیت خوب توسعه و پناسیل های بالقوه امکان رشد خدمات مخابراتی در این استان کاملا مهیا است .

علاوه بر توسعه و تجهیز مراکز مخابراتی با استفاده از پیشرفته ترین تجهیزات وامکانات مخابراتی روز ازجمله ارائه سرویسهای شبکه هوشمند( IN ) واینترنت پرسرعت(ADSL ) اقدامات وسیع دیگری در امر تامین ارتباطات و مخابرات استان نیز انجام پذیرفته است که شایان توجه است :
بر اساس قانون اصلاح ماده ۷ قانون شرکت مخابرات ایران مصوب ۱۳۷۳ اداره کل مخابرات استان فارس و دیگر ادارات کل مخابرات استانهابه شرکت مخابرات تبدیل شد تا برابر اساسنامه و مقررات مربوط شرکت های دولتی اداره گردد مرکز اصلی شرکت مخابرات مستقر در مرکز استان بوده که شرکت می تواند برای اجرای فعالیتهای مقرر در سایر نقاط استان نسبت به تشکیل واحدهای تابع اقدام نماید این شرکت که دارای شخصیت حقوقی و استقلال مالی است وابسته به شرکت مخابرات ایران بوده و موضوع و هدف شرکت عبارت است از تاسیس و توسعه شبکه و تاسیسات مخابراتی در حوزه عملیاتی شرکت و نگهداری و بهره برداری از آن در قالب تحقق اهداف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و شرکت مخابرات ایران. شرکت مخابرات استان مرکب از یک نفر بعنوان رئیس هیات مدیره که سمت مدیر عامل نیز بر عهده دارد و دو عضو اصلی و یک نفر عضو علی البدل می باشد بر اساس وضعیت سازمانی موجود این شرکت ۶ مدیریت مخابرات شهرستان و ۱۷ اداره مخابرات را زیر پوشش خود دارد که مستقیما زیر نظر رئیس هیات مدیره و مدیر عامل مخابرات استان انجام وظیفه نموده و در امور توسعه ، نگهداری و مالی و روستائی با معاونت ها و مدیران مربوط هماهنگ و در ارتباط می باشند .

شرکت مخابرات استان فارس دارای مراکز مخابراتی متعدد با ظرفیت های کم و بالا بوده که بر اساس این ظرفیتهای سوئیچ ، امر ارتباطات مخابراتی مردم استان را تامین می نمایند با توجه به استقبال روز افزون در استفاده از خدمات مخابراتی، توسعه سیستمهای مخابراتی روند رو به رشدی را به دنبال داشته تا انشاء الله با همت و اراده مسئولان ارجمند و همکاری و همراهی مردم شریف استان بتوانیم به جایگاه مناسبی از جهت مخابراتی که در خور این استان پهناور می باشد نائل گردیم.
لازم به ذکراست که درراستای سیاستهای کلی اصل ۴۴ قانون اساسی شرکت مخابرات ایران درقالب ۳۲ شرکت شامل ۳۰شرکت مخابرات استانی، شرکت ارتباطات سیار وشرکت مخابرات ایران ازتاریخ ۱۹/۵/۸۷ با عرضه ۵% سهام رسما بعنوان چهارصدوچهل وهفتمین شرکت دربورس اوراق بهادارایران پذیرفته گردیده است.