دلایل کاهش ترافیک اینترنت

دلایل کاهش ترافیک(حجم) اینترنت

ترافیک اینترنت یعنی تبادل اطلاعات بین تجهیزات مشترک با شبکه جهانی اینترنت. در واقع ترافیک مجموعه ای از ارسال و دریافت اطلاعات می‌باشد . اغلب کاربران تصور می‌کنند که فقط  وقتی که روی دکمه ای با عنوان « دانلود » کلیک می‌کنند، ترافیک اینترنت آن‌ها مصرف می‌شود اما این تصور کاملاً اشتباه است، به عبارت دیگر هر نوع اطلاعاتی که از طریق اتصال به اینترنت ارسال یا دریافت می‌شود از ترافیک (حجم) اینترنت می‌کاهد.

استفاده کنندگان از خدمات اینترنت در نظر داشته باشند که حجم ترافیک مصرفی آنها به عوامل مختلفی وابسته است که شامل بازدید از سایتهای اینترنتی ، میزان آپلود و دانلود فایلها، استفاده همزمان چندین وسیله(device) مانند لپ‌تاپ، تبلت، PC و تلفن همراه به شبکه از طریق مودم ، باز کردن صفحات وب (مانند Google، yahooو …)، ذخیره کردن عکس ها ، گوش کردن به موسیقی یا رادیو های اینترنتی ، تماشای ویدیو به صورت آنلاین ، بروز رسانی نرم‌افزارها و سیستم عامل تلفن همراه و PC که اکثراً بصورت پس زمینه و بدون اطلاع کاربر انجام گردد و همچنین نوع رفتار و الگوی مصرف کاربر مانند بازی‌های آنلاین و حضور در شبکه های اجتماعی ( مانند facebook، viber، whatsapp و… ) برقراری تماس و ارسال پیام یا مالتی‌مدیا از طریق نرم افزارها و شبکه‌های اجتماعی بستگی دارد. قابل توجه است که نرم افزارهای مذکور در صورت عدم مراقبت کاربر و بی‌توجهی یا عدم اطلاع از تنظیمات مربوطه بدون کسب اجازه و اطلاع کاربر به محض اتصال به اینترنت بصورت اتوماتیک حجم زیادی از ترافیکی را برای بروزرسانی و دانلود فیلم ها، عکس‌ها، متون و .. مصرف خواهند نمود.

لذا کاربران محترم شبکه اینترنت باید نسبت به استفاده از سرویس‌ها و اپلیکیشن‌های موجود دقت کافی را داشته باشند تا حجم مصرفی آنها مدیریت و از پرداخت هزینه های اضافی جلوگیری گردد. برای آگاهی از میزان حجم مصرف اینترنت می توان به پورتال شرکت ارائه دهنده سرویس ( برای اینترنت مخابرات به سایت‌ www.bistnet.ir ویا پرتال www.shiraztel.co.ir ) مراجعه و از طریق اکانت تعریف شده حجم مصرفی خود را زیرنظر داشته باشند . ضمناً می‌توان با نصب نرم افزارهای ترافیک سنجی بر روی تمامی کلاینت‌ها و سایر وسایل( Device) کاربر از میزان مصرف حجم خود مطلع می‌شود البته در شرایطی که کاربر یا کاربران از چندین وسیلهDevice) ) مختلف استفاده می کنند این روش کارایی چندانی نخواهد داشت زیرا حجم مصرفی نهایی به حاصل جمع مصرف هرکدام از Device های فوق بازمی گردد.

بنابراین روش توصیه شده برای مدیریت ترافیک و حجم مصرفی کاربر ، مراجعه به پورتال شرکت ارائه دهنده خدمات و یا محدود کردن تعداد دستگاه های استفاده کننده از شبکه و نظارت دقیق برالگوی مصرفی هریک از آنها می باشد.

 

پیشنهادهایی برای امن سازی مودم اینترنت(ADSL) و رمز های عبور

 

 • عموماً نام کاربری مودم ADSL بطور پیش فرض، معمولا Admin یا Administrator و رمز آنها نیز ممکن است Admin می‌باشد بنابراین بایستی نام کاربری و رمز را در بدو راه‌اندازی و همچنین در بازه‌های زمانی ۱۰ روزه تغییر دهیم.

 

 • امکان کنترل از راه دور مودم(Remote Management یا Remote access ) خود را غیرفعال کنید. ( کنترل از طریق اینترنت غیرفعال باشد ولی امکان کنترل از طریق شبکه داخلی فعال باشد.)

 

 • روی شبکه بی سیم(Wi-Fi) رمز عبور بگذارید. بهتراست برای رمز گذاری شبکه بی سیم به جای استفاده از مکانیسم WEP از WPA و یاWPA2 استفاده کنید تا احتمال نفوذ غیرمجاز به شبکه را به حداقل برسانید.

 

 • امکان استفاده از شبکه بی سیم و حتی سیمی و اینترنت را برای دستگاه هایی که می خواهید به شبکه و اینترنت متصل شوند، در مودم فعال کنید و آدرس های سخت افزاری یا کارت شبکه ( مک آدرس ) آن دستگاه ها را به مودم معرفی کنید (فعال کردن امکان MAC-FILTERING ) تا هرکسی امکان ورود به شبکه بی سیم شما را نداشته باشد.

 

 • برای انجام این کار ابتدا باید لیستی از آدرس های MAC مربوط به سیستم هایی که می خواهید به آنها اجازه استفاده از لیست موجود را بدهید تهیه کرده و سپس در بخش تنظیمات Wireless گزینه Filter BY MAC را فعال کنید و در نهایت در لیست موجود آدرس های MAC مورد نظرتان را وارد کنید.
 • با استفاده از شیوه ی کنترل دسترسی، مشخص کنید که چه دستگاه هایی حق اتصال به بخش تنظیمات مودم را دارند برای این کار، آدرس سخت افزاری منحصر به فرد هر دستگاه ( MAC Address ) را به مودم معرفی کنید.
 • قابلیت WPS بر روی مودم را غیر فعال کنید.
 • نام پیش فرض شبکه بی سیم مودم ( SSID پیش فرض ) را تغییر دهید. ابتدا یک نام منحصر به فرد برای مودم خود انتخاب کنید .( از نام خود یا نام شرکت فراهم کننده سرویس خود استفاده نکنید. )
 • می‌توانید با پنهان کردن SSID امکان رؤیت مودم و تلاش برای اتصال به آن را به حداقل ممکن رسانید.
 • بسته به برند و مدل مودم، نسخه هایی به روز شده ای از نرم افزار مودم(Firmware) ارائه می شود که پیشنهاد می شود به صورت دوره ای به سایت شرکت تولید کننده ( نه وب سایت های متفرقه ) مراجعه کنید و نسخه ی به روز آن را دریافت و نصب کنید.
 • از نصب نرم افزارهای دانلود شده غیر معتبر بر روی کامپیوترخودداری کنید.
 • امکان دسترسی از راه دور ( Remote Desktop ) را غیر فعال کنید.
 • همیشه برای سرویس های آنلاین خود کلمه عبور استفاده کنید و براساس یکبازه زمانی مشخص آنها را تغییر دهید . در انتخاب کلمه عبور موار ذیل رعایت می شود:
 • کلمه عبور شما حداقل ۸ کارکتر باشد