آشنایی با شبکه NGN/IMS

شبکه‌های NGN / IMS

مقدمه

امروزه با توجه به افزایش روند رو به رشد درخواست ارتباطات پرسرعت در حوزه دیتا و اینترنت، اپراتورهای مخابراتی به دنبال آن هستند که علاوه بر ایجاد زمینه‌های لازم جهت رفع مشکلات شبکه‌های موجود، توان ارائه سرویس های BroadBand و MultiMedia را فراهم نمایند.شبکه‌های نسل آینده آمیزه‌ای یکپارچه از شبکه‌های تلفن ثابت، همراه، دیتا، صدا و سیما و سرویس‌های voice، DATA و text می‌باشد.با ارتقاء و تکامل فناوری IP، شبکه های NGN/IMS قادرند علاوه بر رفع مشکلات شبکه‌های موجود در خصوص توانایی در ارائه سرویس‌های اینترنتی با سرعت بالا، کلیه بخش‌های سیستم را به سمت حوزه IP سوق داده و همه سرویس‌ها را در همه نقاط و با هر ترمینالی (Any Time, Any Service, Any Terminal) در هر زمانی به مشترکین ارائه نماید.

معرفی سرویس های شبکه NGN/IMS

سرویس Free Phone
دارنده این سرویس مشترکی است که به منظور تبلیغات و کسب بازار کار ارتباطات ورودی خود را شارژ می کنند و مشترک تماس گیرنده بابت ارتباط برقرار شده هزینه ای پرداخت نمی‌کند.
مشترکین سرویس: سازمان ها و شرکت های تجاری بزرگ
سرویس PrePaid
دارنده این سرویس مشترکینی هستند که هزینه مکالمات خود را قبلا از طریق خرید کارت شارژ پرداخت نموده و هزینه مکالمات انجام شده از اعتبار کارت مشترک کسر می گردد.
مشترکین سرویس : تجار، سربازان، دانشجویان
سرویس PRM
دارنده این سرویس شرایطی را فراهم می کند که مشترکین با او تماس گرفته و از او در موضوعات خاصی مشاوره اخذ نمایند.
مشترکین سرویس: مشاوران، روانشناسان، حقوقدانان
سرویس VPN
این سرویس شرایطی را فراهم می کند که کارکنان شرکتهای متوسط و کوچک بدون نیاز به شماره گیری کامل و فقط با گرفتن ۴ شماره و بدون در نظر گرفتن موقعیت جغرافیایی با هم ارتباط تلفنی داشته باشند.
مشترکین سرویس: شرکت‌های متوسط و کوچک
سرویس Voting
این سرویس جهت نظرسنجی در مورد موضوعات خاصی ارائه شده و مشترکین با تماس با مشترک دارای سرویس می توانند نظرات خود را با گرفتن چند رقم اعلام کنند.
مشترکین سرویس: موسسات نظرسنجی، صدا و سیما (برنامه ۹۰ و ...)
سرویس CRBT
سرویس آوای انتظار که مشترک دارنده این سرویس می تواند یک ملودی یا موسیقی را به مشترک در حال انتظار ارائه نماید.
سرویس VMS
زمانی که مشترک مخاطب در دسترس نباشد این امکان وجود دارد که پیام صوتی برای او ارسال شود.
سرویس Onley
این سرویس جهت بهینه کردن ارتباط با مشترکینی است که دارای چندین شماره تلفن هستند که امکان تماس با چنین مشترکینی با توجه به تعدد شماره های تماس را تسهیل می کند. کلیه شماره‌های مشترک به یک شماره خاص اختصاص داده شده و کاربر فقط با شماره خاص این مشترک تماس می‌گیرد
مشترکین : تجار، مدیران شرکت‌ها، سازمان‌ها
سرویس NP
مشترک این سرویس با تغییر محل جغرافیایی کسب و کار خود نیازی به تغییر شماره تلفن های خود نداشته و با این سرویس امکاناتی فراهم می شود که شماره های قبلی به محل جدید شرکت راهیابی شوند.
سرویس Web Call
این سرویس شرایطی را فراهم می کند که کارکنان شرکتهای متوسط و کوچک بدون نیاز به شماره گیری کامل و فقط با گرفتن ۴ شماره و بدون در نظر گرفتن موقعیت جغرافیایی با هم ارتباط تلفنی داشته باشند.
سرویسی Web800
این سرویس امکاناتی را فراهم می کند که شرکتها و سازمانها و دفاتر خدمات هواپیمایی، پزشکان و ... با ارائه یک کد خاص از مشتریان خود بخواهند با آنان تماس گرفته و اپراتور سازمانها با مشتریان خود تماس گرفته و سهم خود را از بازار مشتریان در حوزه های مختلف افزایش دهند.